| |     latinica | english  
Főoldal
Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök beszéde az ENSZ Közgyűlése 77. ülésszakán – 2022.09.22.

„A Közgyűlés Tisztelt Elnöke,

Tiszelt Főtitkár,

Óexcellenciái,

Hölgyeim és Uraim,

Rendkívüli megtiszteltetés a számomra, hogy Szerbia Köztársaság nevében szólhatok Önökhöz.

Ne vegyék zokon, hogy az idő rövidsége miatt mellőzöm a formaságok terhét, a protokoll-adta üdvözléseket, a jelen- és távol levők személyes megszólítását, és közvetlen módon arról beszélek, ami miatt itt egybegyültünk.

Ki tudja hányadik alkalommal vagyok itt. A jelen pillanat nehézségei arra köteleznek, hogy súlyos, de igaz szavakat osszak meg Önökkel. Mindaz, amit ma itt cselekszünk, finoman szólva impotensnek és halványnak tűnik. A valósággal szemben a szavaink üresen csengenek. A valóság pedig az, hogy itt valójában senki sem figyel a másikra, senki sem törekszik az igazi megállapodásokra és a problémák igaz megoldására, és csaknem mindenki csak a saját érdekeinek a kielégítésére gondol, ebben a folyamatban nem ritkán belegázolva a nemzetközi jog alapvető elveibe, letaposva az ENSZ Alapokmányát és a többi dokumentumot, amelyre ez a szervezet épül. Ennek nem António Guterres, sem pedig az ENSZ más tisztségviselője az okai, hanem azok az erők, amelyek nem törődnek semmivel, a saját politikai, gazdasági – és sajnos – katonai céljaik kielégítésén kívül.

Tanúi vagyunk annak, hogy korunkat a bonyolult globális geopolitikai helyzet jellemzi. A mi mostani általános vitánkat a lerombolt világbéke körülményei között tartjuk, amilyeneket nem tapasztaltunk a II. Világháború és az ENSZ megalapítása óta. A velünk szemben álló globális kihívások azzal fenyegetnek, hogy alapjaiban fogják megváltoztati a nemzetközi biztonsági felépítményt és veszélybe sodorják a kialakult nemzetközi jogrendet. Ilyen összetett idők sok bölcsességet és közös fellépést igényelnek a béke megőrzése érdekében. A béke pedig, teljes mértékben, a legfontosabb vívmány, amely átszövi az Egyesült Nemzetek Szervezetének alapjait.

Éppen ezért pontosan és világosan szeretném Önök elé tárni a velünk szemben álló öt kulcsfontosságú kihívással kapcsolatos meglátásaimat.

1.Visszatérés a békéhez és a globális stabilitás megőrzéséhez;

2. A nemzetközileg elismert államok - ezen szervezet tagjai - területi integritásának és szuverenitásának, mint a nemzetközi jog és az államok közötti kapcsolatok kulcsfontosságú elvének a megőrzése;

3. Energetikai biztonság a globális válság feltételei között;

4. A szegény és a fejlődő országok pénzügyi biztonsága;

5. Élelmiszerellátás olyan körölmények között, amikor a globális ellátás útvonalán háborús akadályokkal kell megküzdeni;

Az időszerű  globális körülmények mind gyakrabban figyelmeztetnek bennünket arra, hogy a viszály békés megoldásának nincs alternatívája. Ez az alapelv napjainkban fontosabb, mint bármikor és ezt legjobban az ENSZ Alapokmányának preambulumában írták le, ahol arra szólítanak fel, hogy legyünk toleránsak és jószomszédként békésen éljünk együtt. Az erő alkalmazásáról való lemondás és a vitás kérdések békés rendezése olyan alapok, amelyeken a világ stabilitása nyugszik, de ezeket olyan elveknek kell kísérniük, mint az ENSZ Alapokmányának nem szelektív alkalmazása, az ENSZ Biztonsági Tanácsa kötelező érvényű határozatainak és az érvényes nemzetközi jog alapelveinek a tiszteletben tartása.

2-es pont: A nemzetközileg elismert államok - ezen szervezet tagjai - területi integritásának és szuverenitásának a megőrzése;

Szerbia támogatja az ENSZ minden tagállamának területi integritását, természetesen beleértve Ukrajna területi integritását is. E  tekintetben felelősségteljesen és kellő komolysággal viselkedtünk ebben a Tisztelt Házban is. Számos felszólalótól hallotunk mondatokat az agresszióról és Ukrajna területi integritásának a veszélyeztetéséről. Sokan azt mondják, hogy a II. Világháború óta ez az első összetűzés Európában. Ezzel szemben az igazság az, hogy volt már első alkalom, amikor megsértették egy európai ország integritását, mégpedig Szerbiáét, amely nem támadott meg egyetlen szuverén országot sem. Ezt a tényt következetesen elhallgatják. Világos választ kérünk arra a kérdésre, amelyet már évek óta felteszek a beszélgetőtársaimnak - számos ország vezetőjének -, hogy miben látják a különbséget Ukrajna szuverenitása és területi integritása, és Szerbia szuverenitása és területi integritása között, hiszen az utóbbit durván megsértették, s amit sokan Önök között elismernek és legitimnek tekintenek?  Soha senkitől sem kaptam ésszerű választ erre a kérdésre.

Emlékeztetem Önöket, hogy Szerbia sohasem, egy tapodtat sem lépett idegen területre, sohasem veszélyeztette  egyetlen szuverén állam területi integritását sem, hogy bárki intézkedhetett volna és agressziót követhetett volna ellene, mint ahogy azt 1999-ben tették. Mindez mégsem akadályozta meg a NATO 19 leggazdagabb államát, hogy megtámodjon egy szuverén államot, mégpedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának a határozata nélkül. Az, hogy a fegyveres összetűzés végén aláírtuk az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatát – amely megerősítette és garantálta Szerbia részleges szuverenitását és teljes területi integritását -, nem akadályozta meg a Nyugat országait, hogy elismerjék az úgynevezett Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségét és újfent belegázoljanak hazánk területi integritásába, az ENSZ Alapokmányába és a 1244-es határozatba.

Éppen az ilyen tapasztalat miatt, amelyen Szerbia keresztülment, és amely most is terheli, az a meggyőződésem, hogy teljes joggal idézhetem a nagy Martin Luther Kinget, aki szerint a bárhol elkövetett igazságtalanság mindenütt veszélyezteti az igazságot. Ezek a szavak egyben emlékeztetnek, de figyelmeztetnek is mindannyiunkat.

Függeltenül attól, hogy még mindig érezzük a nemzetközi jog durva megsértésének a következményeit, nem mondunk le az ENSZ alapvető elveiről. Folytatni fogjuk a törekvésünket, hogy következetesen tartsák tiszteletben a határok sérthetetlenségének az elvét, az ENSZ minden más tagországának a szuverenitását és területi integritását. Dacára az ilyen álláspontuknak, ebben a teremben még ma is sokan küzdenek problémával Szerbia területi integritásának a tiszteletben tartása kapcsán. Kérdezik, hogy miért? Azért, mert ők erővel rendelkeznek, s mi az ő  szemükben kicsik és gyengék vagyunk. Azonban, ahogy hallhatták, nekünk mégis van erőnk, hogy ezen a helyen feltárjuk az igazságot.

Őexcellenciái,

Külön köszönettel tartozom az ENSZ azon tagállamainak – s ők képviselik a többséget ebben a pillanatban ezen a Közgyűlésen – amelyek támogatják Szerbia Köztársaság területi integritását, különös tekintettel Koszovó és Metóhia területére. Fokozott bátorsággal tölt el, hogy a két összejövetel között növekedett azoknak az országoknak a száma, amelyek támogatják Szerbiát. Ezt azirányvételt folytatni kell, mert külön fontosságú abban a vonatkozásban, hogy hűek maradjunk az ENSZ Alapokmányába szőt elvekhez, mint amilyen a határok sérthetetlensége.

Szerbia Köztársaság és én, mint Szerbia köztársasági elnöke, az Európai Unió védnöksége alatt a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd során  rendkívül türelmesen és nagy jószándékkal keressük a Koszovóval és Metóhiával lehetséges kompromisszumot. Ez egy több mint tíz éve tartó nehéz folyamat, de mi nem látunk más alterenatívát. Jobb száz évig tárgyalni, mint egy napot háborúzni. Remélem, hogy eljutunk a kompromisszumon alapuló, kölcsönösen elfogadható megoldásig, mégpedig azért, mert csakis ez az egyetlen mód célba jutnunk, a cél pedig a hosszú távra szóló béke megteremtése, ami egyaránt a haladás előfeltétele a szerbek és albánok, de az egész régió számára is. Minden más változatot már elvetettünk, legalábbis Szerbia részéről, és még álmunkban sem akarunk visszatérni az összetűzések, a konfliktusok és a véronatás ösvényeire. A balkáni régió nem képes elviselni még egy összetűzést. Én remélem, hogy ebben a törekvésben nemzetközi partnereink jószándékkal és megértéssel viszonyulnak hozzánk, mert ők is tudják, hogy a kormányaik korábbi döntései rosszak voltak és nem álltak a régiónk és a világbéke szolgálatában. Belgrád összetett körülmények között folytatja ezt a folyamatot, a hibrid háború, és a nemzetközi közösség egy részének az országunk elleni, több területre kiterjedő piszkos kampányának közepette. Elég, ha emlékeztetem Önöket a külföldi sajtó állításaira, hogy Szerbia megtámadja a szomszédait és veszélyt jelent a régió stabilitására. Természetesen ez sohasem történt meg, és ez csak a Szerbia Köztársaság számlájára kimondott hazugságok egyike volt. Szerbiát a régió destabilizálásának tényezőjeként jellemezték, mégpedig csak azért, mert igazat beszélt – hogy a határok sérthetetlenségének az elve mindenkire egyaránt érvényes. Szerbia az egész régióban a béke tényezője volt és az is marad. A számos hazugság és hamisítvány ellenére Szerbia támogatja a daytoni megállapodást, Bosznia és Hercegovina területi integritását és a boszniai Szerb Köztársaságnak Bosznia és Hercegovinán belüli integritását.

Másrészt, meg vagyunk győződve arról, hogy a Balkánon élő népek kellő erővel rendelkeznek az együttélés folytatásához és barátként és partnerként megvan a közös víziójuk az egyesült Európában való tagságuk tekintetében. Jól tudom ezt, mert már túlléptünk számos akadályon, amelyek évekig szétválasztották a népeinket, feláldozva emberéletek ezreit és az eltékozolt jövőt. Szerbia és Albánia például napjainkra a legközelebbi és legbarátibb viszonyokat alakította ki  a balkáni félsziget területén jegyzett több évszázados közös történelem során.

Ehhez csak arra volt szükség, hogy józanul és pragmatikusan beszélgessünk a jövőnkről, s nem a múltunkról. Arról kellett beszélgetnünk, hogy miként odjuk meg a népünket, a vállalatokat, a munkásokat, az egyetemistákat és a vállalkozókat kínzó kérdéseket. Sokat vitatkoztunk és mi magunk jutottunk el számos megoldáshoz, amelyek lebontották a közöttünk minden racionális okot nélkülöző akadályokat. Mindenek előtt a gazdaságban, a kereskedelemben, az emberek és a tőke szabad áramlásában. Szerbia, Albánia és Észak Macedónia már három éve implementálja a Nyitott Balkán elnevezésű projektumot, amelyben világosak a víziók – nyitottá tenni a régiót az emberek, az áru, a szolgálatatások, a tőke és a vállalatok előtt, hogy olyan régiót teremtsünk, amely tartósan mentes lesz nyomás-gyakorlástól, feszültségektől és konfliktusoktól. A kezdeményezésből eredő megkérdőjelezhetetlen közös gazdasági haszon mellett ez a projektum szélesebb dimenziókat hordoz magában, mindenek előtt az eltérő kultúrájú emberek közeledését és a sokféleség elfogadását, ami mindenképpen hozzájárul Európa e részének általános fejlődéséhez. Szerbia valójában ily módon továbbra is hozzájárul a régió békéjéhez, stabilitásához és megbékélési folyamatához, s ezzel a globális biztonsághoz is.

Minderre inspirálóan hatott a nagyrabecsült diplomata, az ENSZ történetének egyik leginkább nagyrabecsült diplomatája, az ENSZ egykori főtitkára, Dag Hammarskjöld, aki azt vallotta: Ez a szervezet nem azért jött létre, hogy az emberi fajt a menyországba vezesse, hanem hogy az emberiséget megmentse a pokoltól.

Hölgyeim és Uraim,

Épp hogy leküzdöttük a világjárványt, máris új kihívással találtuk szemben magunkat, olyannal, amire ebben az évszázadban nem számítottunk. Miközben az emberiség részeként a tehnológia terén lépésről lépésre gyorsan haladunk, egzisztenciális problémák jelentek meg előttünk, mint amilyen az energetikai biztonság, az államok pénzügyi biztonsága és fejlődése, az alapvető élelmiszerekkel való ellátás akadozása.A világjárvány idején tapasztalt szolidaritásra most még inkább szükségünk van, hiszen most az emberek alapvető élelmiszerekkel és energiával való ellátása került veszélybe.
 
Szerbia Köztársaság a saját energiabiztonságára a nemzetbiztonság szerves részeként, a gazdasági fejlődés és az ország haladása kulcsfontosságú előfeltételeként tekint. Arra törekszünk, hogy szavatoljuk az energiaellátás folyamatosságát, de osztozunk a világ és Európa energiai stabilitását veszélyeztető időszerű geopolitikai kihívások miatti aggodalmakban is.  Elkötelezettjei maradunk az olyan megoldáskereséseknek, amelyek transzformáló erővel bírnak a regionális és európai energiabiztonság elérésére irányuló próbálkozásokban. Szeretném hangsúlyozni, hogy az aktuális válság során Szerbia Köztársaságnak sikerült megőriznie az energiaellátás folyamatosságát. Mégis, érdekeltek vagyunk az ellátás diverzifikálásában, az energetikai infrastruktúrába való újabb beruházásokban, továbbá az ellátás megújúló forrásain alapuló kapacitások gyorsabb és hatékonyabb fejlesztésében is.

Mi éppen az Egyesült Nemzetek Szervezetében neveztük el a folyó évtizedet a fentarthatóbb, ellenállóbb jövő, a tettek és az átalakulás évtizedének. Annak is kell maradnia, de egy kicsivel gyorsabb tempóban! A fejlődő országok aránytalan fejlődése, de a pénzügyi veszélyeztettsége is további társadalmi rétegeződésekhez vezetnek és óhatatlanul újabb ellentéteket szítanak. A folyamatos fejlődést nem szabad korlátozni, sem pedig földrajzi vagy politikai szempontok alapján feltételekhez kötni, hanem hozzáférhetővé kell tenni minden ember számára, függetlenül az etnikai, faji, kulturális vagy vallási hovatartozásától.

Van előttünk még egy nagyon fontos kihívás, amit együttes erővel kell leküzdenünk, ez pedig annak a leghatásosabb mószernek a megtalálása, amellyel elkerülhetjük az aktuális nemzetközi válságnak az élelmiszerellátás globális biztonságára való negatív hatását. A riadalomra okot adó helyzetre való tekintettel sürgős megoldás kell, a realitás pedig az, hogy a probléma mindannyiunkat érint, kivétel nélkül. A növekvő élelmiszerárak és a hozzáférhetőség újabb probléma. Mindannyiunk feladata, hogy operatív és hatékony megoldásokat találjunk, amelyekből senkit sem hagyunk ki. Rajtunk, az államokon, a legjelentősebb nemzetközi tényezőkön áll, hogy egyenként bekapcsolódjunk a koordinált intézkedésekbe, nemzeti szinten hozzájárulva e nemes feladat teljesítéséhez, hogy megőrizhessük azt, ami a legdrágább – az emberi életeket és az emberi méltóságot.

Az idei általános vita témája arra figyelmeztet bennünket, hogy mennyire értékes a pillanat és hogy a nemzetközi szintéren mennyire összefonódnak a kihívások. Az előttünk álló válságok a nyílt kommunikáció fontosságára is emlékeztetnek. Nem kell sok bölcsesség leszögezni, hogy a kihívásokat sikeresen csak akkor küzdhetjük le, ha helyesen azonosítjuk az okokat. Szerbia véleménye szerint nagyon fontos, hogy az aktuális kihívások semmilyen módon se vezessenek a világban tapasztalható ellentétek további elmélyítéséhez, hanem a globális szinten szemmel látható, tendenciózus polarizációt mindenképpen felváltsák a multilateralizmus elvei.

Szeretném kiemelni, hogy Szerbia Köztársásg részt vesz a fenntartható fejlődés elérésére irányuló kollektív erőfeszítésekben és az Agenda 2030 megvalósításában. Szerbia osztja a főtitkár úrnak a jövőbeni globális együttműködésről szóló vízióját azon a módon, ahogy azt lefektettük a közös akcióprogramban, támogatva az inklúzív, átszőtt és hatékony multilaterális együttműködést, amire úgy tekintünk, mint az emberiség legsürgősebb kihívásaira való válaszadás eszközére.

Hölgyeim és Uraim,

A multilaterális együttműködés, a kollektív akciók és a közös felelősség elengedhetetlen elemeit képezik az eddigi vitának, de engedjék meg, hogy rámutassak: ennek a konstruktív hozzállásdnak az alapja a szolidaritás.

Végül szeretném megerősíteni, hogy Szerbia Köztársaság továbbra is megbizható partner marad az ENSZ keretein belül megfogalmazott közös célok megvalósításában, és erősen hisz abban, hogy ez a legjobb útja a jobb világ kiépítésének a jelen és a jövő nemzedékei számára. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az ENSZ olyan erős, amilyen erősen tiszteljük a közös, egyeztetett határozatainkat és a szervezet okmányait.

Idéznék valamit, amit eddig 23 alkalommal hallottunk, ez pedig a következő: az ENSZ Alapokmánya az egyetlen standard, amit tiszteletben kell tartani. Ezt hallottuk mindenkitől. Szerbia Köztársaság esetében az ENSZ Alapokmányáról és az ENSZ határozatairól beszélő 23 felszólaló közül 17 sértette meg a nemzetközi jogot és nem tisztelte az ENSZ szabályait. Remélem, hogy leküzdünk minden nehézséget és elérjük, hogy a szabályok és eljárások a világban mindenki számára egyformák legyenek. Ellenkező esetben nem látom az alagút végét. Köszönöm a figyelmet. Éljen Szerbia”.

Forrás/Fotó:  www.predsednik.rs
 


Nyomtatható változat
Hírek
Address by the President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić at the UNSC session on UNMIK - 2024.04.22.
Emlékakadémia az Emlékezés Napja, a koszovói és metóhiai szerbek 2004 március 17-ei pogromjának évfordulója alkalmából - 2024. 03.17.
Az energetikai stabilitás kulcsa a regionális együttműködés - 2024.03.12.
Vajdasági est Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségén – 2024.02.24.
Aleksandar Lončarević ügyvivőt a Đorđe Stratimirović érdemkereszttel tüntették - 2024.02.18.
Kitűnő védelmi együttműködés Szerbia és Magyarország között - 2024.01.26.
Budapestre látogatott Đorđe Milićević szerb diaszpóra-ügyi miniszter - 2023.11.30.
Vladimir Orlić, Szerbia Köztársaság Népképviselőházának elnöke a Délkelet-európai országok parlamenti elnökeinek 11. konferenciáján - 2023.11.17.
Megnyílt a Milić od Mačve visszatérése című kiállítás – 2023.10.05.
Megnyitották a Szerb Napok rendezvénysorozatot – A szerb kultúra hónapja Magyarországon – 2023.10.01.
Magyar állami kitüntetésben részesült Ivan Todorov, Szerbia Köztársaság budapesti nagykövete - 2023.09.25.
Ivan Todorovot, Szerbia budapesti nagykövetét kitüntették a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye I. Osztályú Érdemrendjével - 2023.09.21.
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke magyarországi látogatáson – 2023. augusztus 20.
A Szerb-Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács első ülése - 2023.06.20.
Szerbia és Magyarország a kapcsolatok erősítése érdekében aláírt több együttműködési megállapodást - 2023.06.20.
Dačić és Szijjártó találkozója - 2023.05.10.
Értesítés: Részvétkönyv Szerbia budapesti Nagykövetségén - 2023.05.04.
Megemlékezés az 1999-es NATO-agresszió áldozatainak Emléknapján – 2023.03.24.
Dačić: Politikai megállapodást a nyílt kérdésekre - 2023.01.10.
Ivica Dačić: Az utóbbi tíz évben Szerbia és Magyarország kapcsolatai a legmagasabb szinten - 2023. 01.10.
Aleksandar Vučić szerb államfő munkalátogatása Magyarországon - 2022.12.15.
Szerbia, Magyarország és Ausztria második trilaterális csúcstalálkozója - Belgrád, 2022. november 16.
Nikola Selaković szerb külügyminiszter beszéde az ENSZ BT ülésén az UNMIK munkájáról szóló jelentés kapcsán - 2022.10.18.
Szerbia, Ausztria és Magyarország miniszterei a migrációról és az energiabiztonságról - 2022.10.06.
Vučić államfő Magyarország, Szerbia és Ausztria budapesti hármas csúcstalálkozóján – 2022.10.03.
Selaković: Sokrétű diplomáciai tevékenység New York-ban, népszerűsítettük a politikánkat – 2022.09.24.
Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök beszéde az ENSZ Közgyűlése 77. ülésszakán – 2022.09.22.
Aleksandar Vučić államfő találkozója Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel – Belgrád, 2022.09.16.
Magyarország nagykövetének búcsúlátogatása a szerb államfőnél – Belgrád, 2022.09.16.
Szerbia és Magyarország együttműködése elérte a történelmi legmagasabb szintet – Belgrád, 2022.09.09.
A magyar államfő hivatalos látogatása Szerbiában – 2022.09.09.
Porfirije szerb ortodox pátriárka magyarországi látogatása – 2022.09.06.
Vučić államfő elnökölt a Nyitott Balkán elnevezésű kezdeményezés belgrádi csúcstalálkozóján – 2022. 09.02.
Selaković: Kölcsönös támogatás és őszinte barátság Szerbia és Magyarország kapcsolatában – Belgrád, 2022.09.02.
Szerbia és Magyarország viszonyai újabbkori történelmünk során most a legjobbak – 2022. augusztus 10.
Telefonbeszélgetés a magyar kormányfővel – Belgrád, 2022. július 26.
Aláírták a Szerbia számára szükséges gáz magyarországi tározókban történő tárolásáról szóló szerződést – 2022. június 10.
Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke és Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter belgrádi találkozója – 2022. június 10.
Selaković szerb külügyminiszter gratulált Szijjártó Péternek újbóli megválasztása alkalmbából – 2022. május 25.
Vučić államfő jelen volt a 89. Újvidéki Nemzetközi Mezőgazdasági Vásár ünnepélyes megnyitóján – 2022. május 21.
A KOLO szerb néptánc együttes fellépése Budapesten - 2022. május 21.
Aleksandar Vučić gratulált Magyarország Kormánya elnökének újbóli megválasztása alkalmából – 2022. május 16.
Selaković: Magyarország Szerbia egyik kulcsfontosságú partnere – 2022. május 16.
Igaz barátság, konkrét eredmények Szerbia és Magyarország együttműködésében – 2022. április 6.
Nikola Selaković részvéttávirata a Mindszentnél történt közlekedési szerencsétlenség alkalmából – 2022. április 5.
Selaković külügyminiszter beszélgetést folytatott a magyar diplomácia vezetőjével – 2022.04.04.
Vučić államfő részt vett a Belgrád-Budapest vasútvonal Belgrád-Újvidék közötti szakaszának ünnepélyes átadásán - 2022. március 19.
A magyar Országgyűlés köztársasági elnökké választotta Novák Katalint – 2022. 03.10.
Selaković és Szijjártó: a szerb-magyar kapcsolatok történelmében a legfényesebb időszaknak vagyunk tanúi – 2022. február 7.
Nikola Selaković: Szerbia és Magyarország két testvéri állam - 2021. november 25.
Aleksandar Vučić államfő részt vett a Belgrád-Budapest gyorsvasút Újvidék-Kelebia közötti szakaszának alapkőletételén – 2021. 11.22.
Aleksandar Vučić megbeszélése a magyar nagykövettel – Belgrád, 2021.11.17.
Memorandum szerb és magyar gazdasági kamarák együttműködéséről – Budapest, 2021. november 12.
Szoros és baráti kapcsolatok Szerbia és Magyarország között – 2021. szeptember 23.
Ivan Todorov és dr. Ballester-Bólya Boglárka megbeszélése a magyar Igazságügyi Minisztériumban – Budapest, 2021.09.03.
Magyarország szorgalmazza Szerbia felvételét az Európai Unióba, együtt védjük meg Európát - Aláírták a két ország stratégiai partnerségéről szóló megállapodást – Budapest, 2021. 09.08.
Sonja Šarić szerb operaénekes a budapesti IV. Marton Éva Nemzetközi énekverseny első díjasa és övé a közönség díja is – Budapest, 2021. szeptember 5.
Vučić elnök a Bledi Stratégiai Fórumon, 2021.09.01.
Jadranka Joksimović: Fontos látogatás volt, Magyarország őszinte barátunk, Budapest, 2021.08.25.
Jadranka Joksimović a magyar igazságügyi miniszter asszonnyal, Budapest, 2021.08.25.
Jadranka Joksimović: Magyarország erős EU-t akar, Szijjártó: Nincs erős EU Szerbia nélkül, Budapest, 2021. 08.25.
Megemlékezés Budapesten a nándorfehérvári győzelem évfordulóján – 2021. július 22.
A magyar miniszterelnök szerbiai munkalátogatáson – 2021. július 8.
Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke találkozott Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel – Belgrád, 2021. 06.04.
Magyarország érdekelt a Szerbiával történő stratégiai partnerség kiépítésében – Belgrád, 2021. 06. 03.
Selaković külügyminiszter bemutatta az "eKonzulat" elnevezésű új szolgáltatást, 2021. május 20.
Dr. Ivan Todorov nagykövet látogatása dr. Kásler Miklósnál, az emberi erőforrások miniszterénél – 2021. április 29.
TÁJÉKOZTATÓ A KORONA VÍRUS ELLENI VÉDŐOLTÁSOK BEADÁSÁNAK MENETÉRŐL – 2021. 04.23.
Vučić államfő video-linken az IMF delegációjának a képviselőivel tárgyalt – 2021. április 21.
A WHO megdicsérte a szerbiai immunizációs folyamatot – 2021. 04. 19.
Selaković: Pristina folytatja a szerb nép elleni gyűlöletkampányát – 2021. április 13.
Megemlékezés a NATO agresszió áldozatainak tiszteletére - 2021. március 24.
Megemlékezés a Koszovó és Metóhiában 2004. március 17-én történt Márciusi pogrom emléknapján
Nikola Selaković: Történelmi csúcson Szerbia és Magyarország kapcsolatai – 2021. március 16.
Selaković: a mindennemű bűnözés elleni harc a Szerb Kormány prioritása – 2021. március 8.
Korona vírus elleni oltás Szerbiában – (Frissítve:2021. március 19.)
Porfirij zágráb-ljubljanai érseket választották a Szerb Pravoszláv Egyház új pátriárkájává – 2021. február 19.
Új segélycsomag a gazdaságnak és a lakosságnak – 2021.02.17.
Vakcináció Szerbiában – (Frissítve: 2021.03.19.)
Gyertyaszentelő - Szerbia Köztársaság államiságának napja
Bank account for Consular and visa payments
Részvétköny Őszentsége Irinej pátriárka, a Szerb Pravoszláv Egyház feje, peći érsek, belgrádi-karlováci metropolita halála alkalmából
FONTOS ÉRTESÍTÉS, 17.03.2020.
SZERBIA KÖZTÁRSASÁG KORMÁNYÁNAK AJÁNLÁSA A KÜLFÖLDÖN TARTÓZKODÓ HAZAI ÁLLAMPOLGÁROK RÉSZÉRE, 2020.03.17.
TÁJÉKOZTATÓ SZERBIA KÖZTÁRSASÁG BUDAPESTI KONZULÁTUSÁNAK A MUNKAIDEJÉRŐL, 2020. 03.16.
Értesítés a külföldön élő választópolgárok számára a szerbiai parlamenti képviselők megválasztására vonatkozó választói joguk érvényesítéséről, 2020. 03. 05.
Ünnepi fogadás Szerbia Köztársaság államiságának napja alkalmából Szerbia Budapesti Nagykövetségében 2020.02.17.
Szerbia Kormánya segítséget nyújt a magyarországi szerbek számára fontos projektumok megvalósításához, 2020.02.12.
A szerb Nemzeti Oktatási Tanács tagjai Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2020.02.05.
Megérkeztek Aleksandar Vučić szerb államfő ajándék könyvcsomagjai a budapesti Nikola Tesla szerb oktatási központba, 2020.01.24.
Fogadás Szerbia női és férfi vízilabda válogatottjának a tiszteletére Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2020.01.20.
Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségének munkaideje a katolikus karácsonyi ünnepek ideje alatt, 2019.12.18.
A nagykövetségi helyiségek festésére vonatkozó szerződés odaítéléséről szóló határozat, 2019.11.18.
Pályázati dokumentáció, 2019.11.13
Felhívás ajánlattevésre a nagykövetség helyiségeinek és a konzulátusi házmesteri lakásnak a festésére, 2019. 11. 13.
Szerbia Katonaságának vezérkari főnöke Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2019. 11.07.
Az Örmény Köztársaság állampolgárai vízum nélkül utazhatnak Szerbiába, 2019.11.02.
A Mindent Szerbia Sportjáért elnevezésű társulás küldöttsége Őexcellenciája Ivan Todorov nagykövetnél, 2019. október 17.
Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke Budapesten 2019. szeptember 4-én és 5-én
Kezdeményezés Szerbia Köztársaságnak az UNESCO Végrehajtó Tanácsában történő újraválasztására
Művészek Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2019.07.05.
Aleksandar Antić bányászati és energitikai miniszter Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2019. 06. 14.
A Katonai Akadémia növendékei és a Kozara hadihajó legénysége Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2019.06.05.
Őszentsége Irinej, a Szerb Pravoszláv Egyház pátriárkája látogatást tett Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségén, 2019.05.25.
Dejan Tomašević, a FIBA Európa elnökjelöltje Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségében, 2019. 04. 16.
Megemlékezés a Jugoszlávia elleni NATO bombázás 20. évfordulójáról, 2019.03.26.
Pályázat a régió-beli és a diaszpórában élő szerbek projekjeinek társfinanszírozására, 2019.03.21.
Mórahalom küldöttsége Szerbia Nagykövetségében Budapesten, 2019.02.28.
Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségébe látogatott Jadranka Joksimović, 2019. február 26.
Vajdasági Est Szerbia Köztársaság Budapesti Nagykövetségén, 2019. február 22.
Ünnepi fogadás Szerbia Nagykövetségében Budapesten Szerbia Köztársaság államiságának és katonaságának napja alkalmából, 2019.02.18.
Szerbia Köztársaság megszüntette a vízumkötelezettséget a Saint Kitts és Nevis Föderáció és a Palaui Köztársaság állampolgárai számára, 2019.02.07.
Értesítés a munkaszüneti napokról, 2018.12.28.
Őexcellenciája Ivan Todorov átadta megbízólevelét Őexcellenciája Áder János köztársasági elnöknek (2018.12.17.)
Határozat a szerződés odaítéléséről
Felújítási munkálatok a Nagykövetségen - Pályázati felhívás
Felújítási munkálatok a Nagykövetségen - Pályázati dokumentáció
Szerbia Nagykövetsége a budapesti Diplomata Vásáron, 2018.12.05.
Emlékeztető azon szerb állampolgárok számára, akik a JSZSZK volt tagköztársaságaiban kiadott anyakönyvi kivonatokkal rendelkeznek: jegyeztessék be magukat Szerbia Köztársaság születési anyakönyveibe!, 2018.11.19.
Értesítés: Szerbia budapesti nagykövetségén november 12-e munkaszüneti nap, 2018.11.7.
Megszünt a vízummentesség az Iráni Iszlám Köztársaság magánútlevéllel rendelkező állapolgárai számára a Szerbia Köztársaságba való belépéskor, 2018.10.11.
Szerbia Köztársaság budapesti nagykövetségén ünnepélyesen befejeződött a Szerb Kultúra Hónapja, 2018.10.05.
Nemzeti Vágta, 2018.09.16.
Szerb-magyar idegenforgalmi fórum Szerbia budapesti Nagykövetségén, 2018.09.14.
Budapesten ünnepélyesen megnyitották a Szerb Kultúra Hónapját, 2018.09.07.
Szerb-magyar üzleti fórum Szerbia Köztársaság Nagykövetségén, 2018.06.07
A nyugat-szerbiai idegenforgalmi régió bemutatkozása a nagykövetségen, 2018.04.18.
Fogadás Szerbia Államiságának napja és a Hadsereg napja alkalmából, 2018.02.14
Budapesten tartották Szerbia és Magyarország kormányzati csúcstalálkozóját 2018.02.08-09.
A Vajdasági Gazdasági Kamara és a Pécs-Baranyai Kerekedelmi és Iparkamara együttműködési megállapodást írt alá, 2018.01.31.
Véget ért a Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon, 2017.10.06.
A nagykövetség a Vágta Korzón, 2017.09.16-17.
Konferencia a hajós turizmusról, 2017.09.15.
Szerb-magyar üzleti és idegenforgalmi fórum Szerbia nagykövetségén, 2017.09.15.
Aleksandar Vučić, Szerbia és Áder János, Magyarország elnökének találkozója, 2017.01.09.
Megkezdődött a Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon, 2017.09.08.
Magyar-szerb turisztikai üzleti fórumot tartottak Szegeden, 2017.09.01.
Szerb-magyar üzleti fórum a nagykövetségen, 2017.03.04.
Nagykövetségi fogadás Szerbia Államiságának napja és a Hadsereg napja alkalmából, 2017.02.14
Megállapodás vízumkötelezettség kölcsönös megszüntetéséről a magánútlevéllel rendelkezők számára Szerbia Köztársaság és a Kínai Népköztarsaság kormányai között, 2016.12.30.
Közös szerb-magyar kormányülés Nišben, 2016.11.20-21.
A Szerb Kultúra Hónapjának zárórendezvénye a Nagykövetségen, 2016.10.10.
Ivica Dačić, Szerbia első miniszterelnök-helyettesének és külügyminiszterének hivatalos magyarországi látogatása, 2016.10.02-03.
A Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon: Verica Rakočević divatbemutatója a Nagykövetségen, 2016.09.30.
Megkezdődött a Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon, 2016.09.10.
Magyarország kormányfője belgrádi látogatáson, 2016.09.05.
Jadranka Joksimović hivatalos magyarországi látogatáson, 2016.08.31.
Szabadkán tartották Szerbia és Magyarország kormányközi kisebbségi vegyes bizottságának 5. ülését, 2016.04.04.
Aleksandar Vulin miniszter budapesti látogatása, 2016.03.19.
Budapesten tartották a magyar-szerb gazdasági vegyes bizottság ülését, 2016.03.17-18.
Nagykövetségi fogadás Szerbia Államiságának napja és a Hadsereg napja alkalmából, 2016.02.18.
Maja Gojković, Szerbia Népképviselőháza elnökének hivatalos magyarországi látogatása, 19.11.2015.
A Szerb Kultúra Hónapjának zárórendezvénye Budapesten, 2015.10.15.
Aleksandar Vučić, Szerbia kormányfőjének hivatalos budapesti látogatása, és a szerb és a magyar kormány együttes ülése, 2015.07.1.
A Népképviselőház külügyi bizottsága küldöttségének látogatása az Országgyűlésben, 2015.05.4-5.
A diaszpórában és a régióban éló szerbek bizottságának elnöke látogatóban a Szerb Országos Önkormányzatban, 2015.05.04.
Az új szerb ortodox templom felszentelése és a Szerb Pravoszláv Egyház Múzeumának megnyitója Pécsett, 2015.05.03.
Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke hivatalos szerbiai látogatáson, 2015.04.16-17.
Dačić miniszter a Közép- és Délkelet-Európa energiabiztonságáról szervezett miniszteri találkozón, 2015.04.07.
Tizenegy év telt el a szerbek elleni 2004 márciusi etnikai indíttatású erőszak óta
Szerbia a budapesti Utazás 2015 Kiállításon , 2015.02.28.
Nagykövetségi fogadás Szerbia Államiságának napja és a Hadsereg napja alkalmából, 2015.02.18.
Dačić miniszter hivatalos budapesti látogatáson, 2015.02.11.
Dačić miniszter meglátogatta a Duna Bizottság budapesti székhelyét, 2015.02.11.
Magas szintű védelmi együttműködés Szerbia és Magyarország között, 2015.01.22.
Szerbia és Magyarország közös mezőgazdasági szakértői csoportokat alakítanak, 2015.01.20.
Szerbia és Magyarország kapcsolatai a legmagasabb szinten, 2015.01.14.
Az év végéig megkezdődik a Belgrád-Budapest közötti vasútvonal korszerűsítése, 2015.01.14.
Szerbia és Magyarroszág kapcsolatai az eddigi legmagasabb szinten, 2014.11.21.
Belgrádban tartották a Magyar-szerb gazdasági vegyesbizottság VII. ülését, 2014.11.20.
Vučić miniszterelnök találkozója Szijjártó miniszterrel Belgrádban, 2014.11.20.
Nikolić elnök Magyarország külügyminiszterével tárgyalt, 2014.11.20.
TÁJÉKOZTATÁS A SZERBIÁBA VALÓ BEUTAZÁSHOZ VÍZUMKÖTELES HARMADIK ORSZÁGOK ÁLLAMPOLGÁRAIRA VONATKOZÓ VÍZUMRENDSZER-KÖNNYÍTÉSRŐL
Emlékmű megszentelése a lerombolt Szt. Dimitrije-templom helyén, Budán 2014.11.08.
Vulin miniszter budapesti tárgyalása, 2014.10.29.
A Szerb Kultúra Hónapjának zárórendezvénye Szerbia budapesti nagykövetségén, 2014.10.10.
Biljana Tipsarević divatbemutatója a Nagykövetségen 2014.10.06.
A Népképviselőház elnöke nemzetközi konferencián Budapesten, 2014.10.03.
A Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon 2014.09.12.
Szerbia Oktatási, Tudományügyi és Technológiai Fejlesztési Minisztériumának ösztöndíj-pályázata a 2014/2015-ös tanévben a Szerbia a régió szerbjeiért projektum keretében
A szerb és a magyar kormány első együttes ülése Belgrádban, 2014.07.01.
Nikolić köztársasági elnök találkozója Magyarország miniszterelnökével, 2014.07.01.
Magyarország segítsége jelentős a csatlakozási tárgyalások során 2014.07.01.
Vanja Udovičić, Szerbia ifjúságügyi és sportminisztere és Simicskó István, sportért felelős magyar államtitkár bilaterális megbeszélése, 2014.06.18.
Kiállítás a római császárok szerbiai útjairól Budapesten 2014.03.27.
Megemlékezés a koszovói pogrom 10. évfordulójáról Budapesten, 2014.03.20.
Fogadás Szerbia államiságának napja és a Hadsereg napja alkalmából, 2014.02.14.
Szakmai gyakorlat Szerbia Külügyminisztériumában 2013.12.18.
Szociális biztonsági egyezmény alaáírása 2013.11.29.
A Nagykövetség a Diplomata Vásáron 2013. 11. 24.
Mrkić miniszter igen elégedett a budapesti találkozó eredményeivel 2013.10.31.
A V4 és a Nyugat-Balkán országainak együttműködése 2013.10.31.
Véget ért a Szerb Kultúra Hónapja Magyarországon 2013.10.14.
Szerbia Népképviselőházának elnöke találkozott a magyar Országgyűlés elnökével és a külügyminiszterrel 09.10.2013.
Nebojša Stefanović a nyugat-balkáni parlamentek házelnökeinek konferenciáján 08.10.2013.
Szerbia népképviselőházi elnökének találkozója Magyarország elnökével, 07.10.2013.
Magyarország támogatja Szerbia EU-integráciáját 2013.10.07.
Áder János magyar köztársasági elnök látogatása Szerbiában 2013.05.25-26.
Szerbia új nagykövete átadta a megbízólevelét Áder Jánosnak, Magyarország elnökének 2013.05.13.
Hírarchívum