| |     latinica | english  
Főoldal
Tourismus Organisation Serbiens
SIEPA

 

   
 
Kapcsolat

 

Munkaidő
A Nagykövetség nyitvatartása:
8:00 – 16:00 

Ügyfélfogadás a konzuli osztályon:
10:00 - 13:00

Ünnepek


Dózsa György út 92/b
H-1068 Budapest
Magyarország

Központi telefonszám: + 361 / 322-98-38 

Telefonszám munkaidőn kívül történő SÜRGŐS esetekre: + 361 / 322-98-38 

 

Elhelyezkedés/térkép
Fax:                       + 361/  322-14-38 Konzuli joghatóság - Magyarország
  Tiszteletbeli konzulok
Konzuli osztály:  
Telefon:                 + 361 / 322-14-39 Nagykövetségi e-mail:
budapest@serbiaemb.t-online.hu
Fax:                         + 361/  352-88-46

Konzulátusi e-mail:
budapest-consulat@serbiaemb.t-online.hu

Telefon konzularnog :   

WEB: http://www.budapest.mfa.gov.rs

X (Twitter): @SRBinHungary

   
 
SZERBIA KÖZTÁRSASÁG TERÜLETÉRE VALÓ BEUTAZÁS FELTÉTELEI KÜLFÖLDI ÁLLAMPOLGÁROK RÉSZÉRE


Az Európai Unió, valamint a schengeni országok állampolgárai érvényes személyazonosító igazolvánnyal vagy útlevéllel be- és átutazhatnak, illetve hat hónapon belül maximum 90 napig tartózkodhatnak Szerbia Köztársaság területén.

További információk beutazási feltételekről itt.


 
 
 
Megemlékezés az első világháború kezdetének 110. évfordulójáról – 2024. 11. 18.

Budapesten a Tökölyanum dísztermében 2024 november 18-án Szerbia Köztársaság magyarországi Nagykövetségének a szervezésében a szerb nép szenvedései és áldozathozatala iránti tiszteletadás jegyében megemlékeztek az első világháború kezdetének 110. évfordulójáról.
 
A jelenlévőkhöz szólva Aleksandra Đurović nagykövet emlékeztetett a szerb katonaságnak az első világháborúban tanúsított hősiességére, áldozathozatalára és háborús szenvedéseire, továbbá a szövetségesek győzelméhez való jelentős hozzájárulására. 
 
A belgrádi Adligat művelődési, művészeti és nemzetközi együttműködési egyesület A szerb nyomdai termékek és kiadványok címmel tartott előadást Viktor Lazićnak, az egyesület alapító-elnökének és Aneta Đermanović nyugalmazott diplomatának az irányításával.  Az előadás során a vendégeknek bemutatták az első világháború alatt Szerbiában kiadott könyvek néhány eredeti példányát is. 
 
Az előadás után vetítették le a Jugoszláv Kinotéka Szerbia golgotája című dokumentumfilmjét. 
 
A program során fellépett a budapesti Nikola Tesla szerb gimnázium énekkara is. 
 
Az est vendége volt Milica Đurđević Stamenkovski, Szerbia Köztársaság családvédelmi és demográfiai minisztere. Jelen voltak Lukijan budai metropolita és a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye papsága, Biljana Gutić-Bjelica, Bosznia-Hercegovina magyarországi nagykövete, a Magyarországi Szerb Önkormányzat képviselői, a diákok és a szélesebb érdeklődő közönség.
 
 
 

Megtartották a Szerb-Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács második ülését – 2024.11.14.

Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke ma Budapesten tartózkodik, ahol megtartották Szerbia Köztársaság és Magyarország Stratégiai Együttműködési Tanácsának második ülését. Az összejövetelen jelen voltak a két ország kormányainak tagjai, akik az ülés után több kétoldalú megállapodást is aláírtak.  
 
Vučić elnök Budapesten megbeszélést folytatott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Többek között tárgyaltak a katonai-műszaki együttműködésről, a kőolajvezeték kiépítéséről, továbbá Szerbia azon elképzeléséről is, hogy 5-10 százalékban tulajdonjogot szerezzen a magyarországi paksi atomerőműben. 
 
„Büszke vagyok arra, hogy Orbán miniszterelnök személyében és kormányában nemcsak stratégiai és politikai partnert, hanem őszinte barátot is tisztelhetünk, és hogy a kapcsolataink szorosabbak, mint bármikor“ – jelentette ki a szerb elnök. 
 
 
A 12 munkacsoport ülése után tartották meg Szerbia és Magyarország Stratégiai Együttműködési Tanácsának az ülését, amelyen hat dokumentumot írtak alá. Ezek a következők: Szerződés Szerbia és Magyarország között a polgári ügyeket érintő jogsegélyekről, Program a két illetékes minisztérium kulturális együttműködéről, Nyilatkozat a tudomány, technológiai fejlődés és innováció ügyeiben illetékes szerb Minisztérium és a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium közötti kölcsönös egyetértésről, Munkaterv meghosszabbítása a magyar szakértőknek az európi integrációs folyamatban való részvételéről, Egyetértési Nyilatkozat a külügyminisztériumok együttműködéséről, és Egyetértési Nyilatkozat a külügyminisztériumoknak a fejlesztésekkel kapcsolatos együttműködéséről.
 
Vučić elnök és Orbán Viktor, Magyarország Kormányának elnöke közös politikai nyilatkozatot írtak alá.
 
„Tisztelt Miniszterelnök Úr, boldogok vagyunk, amikor ide érkezünk, és otthon érezzük magunkat. Remélem, Ön is így érez, amikor Szerbiába látogat. Sikerült elérnünk, hogy jelentős megállapodásokat kössünk, és jó úton haladunk kiváló kapcsolataink további fejlesztése irányába. Történelmünk során a magyar-szerb kapcsolatok most érték el a legmagasabb szintet, de tudjuk, hogy mindig lehet jobb és több is. Ezért vagyok hálás a konkrét munkáért, hogy a kapcsolataink még jobbak legyenek. Az energetikáról, a szállításról, a gazdaságról, a rendőri és katonai együttműködésről és a politikai küzdőtérben való kölcsönös támogatásról Önökkel kidolgozott minden projekt nagy jelentőségű a számunkra. Még egyszer köszönöm, Viktor, a vendéglátást” – emeltek ki Vučić elnök Szerbia Köztársaság és Magyarország Stratégiai Együttműködési Tanácsának második ülésén. 
 
Orbán Viktor, Magyarország kormányának elnöke a megállapodás aláírása után azt mondta, hogy Szerbiát és Magyarországot a baráti kapcsolatok, ám az azonos ambíciók is összekötik.
 
„Azon ma már senki nem lepődik meg, hogy a szerbek és a magyarok  magas szintű, stratégiai tárgyalásokat folytatnak, és együttműködési megállapodásokat kötnek. Ezt ma már mindenki természetesnek veszi. Mindig elfelejtjük, hogy e mögött mennyi munka van. Ezek mögött a kapcsolatok mögött nagyon sokévnyi megfeszített munka áll, és ennek a munkának a motorja Aleksandar Vučić elnök úr volt az elmúlt évtizedben, akinek szeretnék a magyar kormány nevében, de Magyarország minden polgára nevében is köszönetet mondani, hogy mindent megtett, hogy a szerb–magyar kapcsolatok a történelemben soha nem látott, kedvező formát ölthessenek” – jelentette ki Orbán Viktor, és hozzátette, hogy a szerb-magyar kapcsolatokban két ambiciózus nemzet találkozik, akik még sokat akarnak a világtól, és nincs kedvük beletörődni abba, amit a XX. század adott nekik, és szeretnének sikeres, nagy és gazdag ország lenni. “Egy sikeres Szerbia megnöveli Magyarország értékét is, úgyhogy mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a szerbek sikeresek, elégedettek, kiegyensúlyozottak és gazdagodók legyenek a következő években éppúgy, mint mi. Ez szerintem az a jövőhöz való közös viszony, amely az együttműködés alapját adja” – jelentette ki a magyar miniszterelnök, s rámutatott, hogy Belgrád és Budapest azonos válaszokat ad az új realitásra.
 
“Az új realitásra a szerb-magyar együttműködés elmélyítésével válaszolunk” – hangsúlyozta Orbán Viktor, s ismételten azt üzente, hogy Európának meg kell értenie: nem Szerbiának van szüksége az Európai Unióra, hanem az uniónak Szerbiára. 
 
 
Aleksandar Vučić államfő emlékeztetett az adatra, hogy a két ország eddig 173 kétoldalú egyezményt kötött, amihez hozzá kell adni a most megkötött újabb hét egyezményt. Hangsúlyozta, hogy olyan témák is napirendre kerültek, mint az energetikai összekapcsolódások és a Algyő-Pancsova kőolajvezeték kiépítéséről szóló tanulmány, amelynek befejezését követően azonnal hozzálátnak az építkezéshez is. 
 
A szerb államfő köszönetet mondott a baráti kapcsolatokért, s rámutatott, hogy azok építésében Pásztor István és a VMSZ jelentette a hidat, maguknak a kapcsolatoknak az eredményessége pedig Orbán Viktor kezdeményezésének, óriási energiájának és autoritásának köszönhető. A szerbeknek a magyarok és Magyarország iránti viszonyulása rendkívül megváltozott, Orbán Viktor pedig rendkívül népszerű Szerbiában – hangsúlyozta, és hozzátette, hogy az együttműködést kétoldalú megállapodásokkal tovább mélyítik és közösen veszik fel a küzdelmet a problémákkal. A kapcsolatok lényegi, strukturális, politikai, gazdasági és emberi viszonyok szempontjából is mind mélyebbek. Az államfő háláját fejezte ki, hogy a két országnak az energetikával, a gázerőművekbe való beruházásokkal, a távvezetékek és a Pannon Korridor hálózata kiépítésével összefüggő további együttműködéséről is tárgyalhattak. Szerbia mindig megbízható partnere lesz Magyarországnak, mert tudja, hogy Magyarországon barátai vannak, mint ahogy Magyarország is joggal várja el ugyanezt Szerbiától – üzente Vučić elnök, s köszönetét fejezte ki Magyarországnak azért a támogatásért, amelyet Szerbia iránt tanúsít az európai útján, ami fontos a szerb fél számára csakúgy, mint a katonai-műszaki együttműködés is, amelynek fejlődése több ágazatban is esedékes. A tárgyalások további tartalmáról a szerb államfő közölte, hogy téma volt az ukrajnai, az európai és a világpolitikai helyzet is, az ezekkel a témákkal kapcsolatos véleménycsere pedig hasznos lesz az országainknak a háborús összetűzésektől való megvédése szempontjából, és annak megerősítésében, hogy a béke legyen az elsődleges mindenki számára. „Szerbia tudni fogja, hogy mi módon legyen Magyarország partnere és szövetségese” – szögezte le a szerb államfő az Orbán Viktorral tartott közös sajtótájékoztatón, amelyet Szerbia Köztársaság és Magyarország Stratégiai Együttműködési Tanácsának ülése és a kétoldalú megállapodások aláírása után tartottak meg. 
 
 
Forrás/Fotó: www.predsednik.rs

Ivica Dačić belügyminiszter, Szerbia Kormányának alelnöke részt vett a Budapesti Folyamat 7. miniszteri konferenciáján – 2024.11.12.

Szerbia aktív szereplő a migrációs probléma megoldására irányuló közös erőfeszítésekben – jelentette ki  Ivica Dačić belügyminiszter, Szerbia Köztársaság Kormányának alelnöke a Budapesti Folyamat 7. miniszteri konferenciáján Budapesten. 
 
A migráció szinte sohasem volt kizárólag nemzeti probléma, hiszen minden időben intenzív és hatékony határon átívelő és nemzetközi együttműködést követel meg – hangsúlyozta. 
 
Értékelése szerint az új közös Miniszteri Nyilatkozat és Cselekvési Felhívás a Budapesti Folyamat minden tagállama szolidáris munkájának az eredménye, és megteremtette a határon való intézkedések jogi hátterét. 
 
Ezzel a nyilatozattal megerősítjük, hogy mint a nemzetközi közösség része tiszteletben tartjuk a kötelezettségeinket, és támogatjuk azokat, akiknek joguk van a nemzetközi védelemre. Folytatni fogjuk a helyzethez igazított megoldások kidolgozását, erősítjük a csempészés elleni harcot, miközben szorgalmazzuk a migránsoknak a származási országba való visszaküldését – üzente a szerb kormány alelnöke. 
 
 
Dačić hangsúlyozta, hogy a szerb Belügyminisztérium elsődleges tevékenységének a részét képezi a migránsok biztonságos útvonalát kialakító stratégia kidolgozása, és olyan hatékony rendszer létrehozása, amellyel lehetővé válik, hogy a Szerbia Köztársaságban való legális tartózkodás feltételeinek eleget nem tevő idegen állampolgárokat vissza lehesen szállítani a származási országba. 
 
Dačić azt is kijelentete, hogy a migráció okainak elemzése céljával a globális partnerekkel folytatni fogják a közös munkát és fejlesztik a származási- és tranzitországokkal való együttműködést is. 
 
Szavai szerint Szerbia továbbra is védeni fogja a migránsok és menekültek emberi jogait, és arra törekszik, hogy hatékonyan alkalmazza a diszkrimináció minden megnyilvánulása ellen irányuló intézkedéseket.
 
Forrás/Fotó: www.srbija.gov.rs

Külügyminisztérium
Napi hírek 
Közlemények 
Fotóalbum 


Népképviselőház

Szerbia Köztársaság Elnöke

Szerbia Köztársaság Kormánya

Külügyminisztérium